تبلیغات
اللهم عجل لولیک الفرج - «سیمای کلی دوران ظهور»

«سیمای کلی دوران ظهور»

سه شنبه 23 اسفند 1390 10:50 ق.ظ

نویسنده : علی خورشیدی

عصر ظهور اسلام، همان عصر ظهور حضرت مهدى (ع ) است و هیچ تفاوتى بین این دو، در صدها روایت بشارت دهنده پیامبر (ص ) و روایاتى كه از طریق صحابه و تابعین و نویسندگان صحاح و مجموعه هاى روایتى كه درباره این دو عصر رسیده وجود ندارد.

عصر ظهور اسلام، همان عصر ظهور حضرت مهدى (ع ) است و هیچ تفاوتى بین این دو، در صدها روایت بشارت دهنده پیامبر (ص ) و روایاتى كه از طریق صحابه و تابعین و نویسندگان صحاح و مجموعه هاى روایتى كه درباره این دو عصر رسیده وجود ندارد.

روایات شریفه، حاکی از این است که انقلاب و حرکت ظهور مهدی(ارواحنا فداه) بعد از فراهم شدن مقدمات و آمادگیهای منطقه ای و جهانی ازمکه آغاز می گردد.

   و طبق روایات، در سطح جهانی، نبردی سخت بین رومیان(غربیها) و بین ترکان و هوا داران آنها که ظاهرا روس ها باشند به وجود می آید، تا جایی که به جنگ جهانی منجر گردد.و در منطقه ایران  دو شخصیت، با عنوان سید خراسانی، رهبر سیاسی و شعیب بن صالح، رهبر نظامی ظاهر شده و ایرانیان تحت رهبری این دو تن، نقش مهمی را در حرکت ظهور آن حضرت ایفا می کنند.

در سال ظهور آن حضرت جنگ های زیادی در روی زمین به وقوع می پیوندند که خسارات های آن متوجه آمریکا و اروپا می گردد. و همچنین در بین مردم شرق و غرب و حتی مسلمانان اختلاف ایجاد می شود.

انتظار رمز پایداری و پویایی شیعیان

تعیین زمان برای ظهور بر خلاف مفهوم و فلسفه انتظار است و چه بسا منتظر را به سستی و یا ناامیدی بکشد، و او را در اصل اعتقاد به ظهور منجی آخرالزمان نیز دچار تردید کند.

از جمله در روایتی که فضیل بن یسار از امام محمد باقر، علیه السلام، نقل کرده، آن حضرت در پاسخ این پرسش که آیا برای این امر (ظهور حضرت) وقت مشخصی وجود دارد، فرمود:

کذب الوقاتون، کذب الوقاتون، کذب الوقاتون، ان موسی، علیه السلام، لما خرج وافدا الی ربه واعدهم ثلاثین یوما، فلما زاده الله علی الثلاثین عشرا قال قومه: قد اخلفنا موسی فصنعوا ما صنعوا...

کسانی که برای این امر وقت تعیین می کنند، دروغ می گویند (آن حضرت سه مرتبه این سخن را تکرار کرد و آنگاه فرمود: ) زمانی که موسی، علیه السلام، قومش را برای رفتن به قراری که با پروردگارش داشت ترک کرد، به آنها وعده داد که تا سی روز دیگر برمی گردد، اما زمانی که خداوند ده روز دیگر بر آن سی روز افزود، قومش گفتند: موسی خلاف وعده کرد پس آن کردند که کردند...

توجه به نشانه های ظهور

بخش عمده ای از روایاتی که در زمینه مهدویت و انتظار از پیامبر گرامی اسلام، صلی الله علیه وآله، امامان معصوم، علیهم السلام، نقل شده مربوط به نشانه های ظهور است. که این نشانه ها عبارتند از برخی رویدادهای اجتماعی مانند جنگها، شورشها، کشته شدن افرادی خاص، زوال برخی حکومتها و...; برخی رویدادهای طبیعی مانند، سیلهای ویرانگر، قحطی، خشکسالی، خورشیدگرفتگی و ماه گرفتگی غیر عادی و... و همچنین برخی حوادث غیرعادی مانند برخاستن ندایی در آسمان که نام قائم، علیه السلام، را در همه جا طنین انداز می سازد.

دعا برای تعجیل فرج

یکی از وظایف اصلی ما در دوران غیبت دعا و استغاثه به درگاه الهی برای تعجیل فرج است و هیچ چیز نباید ما را از این وظیفه باز دارد.

چنانکه در توقیعی که از طرف وجود مقدس امام عصر، علیه السلام، صادر شده می خوانیم:

و اکثروا الدعاء لتعجیل الفرج فان ذلک فرجکم.

برای تعجیل فرج بسیار دعا کنید، که فرج شما در همان است.

بنابراین شایسته است که همه منتظران امام عصر، علیه السلام، که امیدوارند در این زمانها شاهد ظهور آن حضرت باشند، بیش از پیش به دعا و توسل برای تعجیل فرج روی آورند. به امید به اینکه خداوند همه ما را در دوران غیبت ثابت قدم بدارد و از فتنه ها و آشوبهای این زمان حفظ کند.

پیشگویی در مورد آینده همواره یكی از دغدغه ها و دل مشغولیهای بشر بوده و در طول تاریخ انگیزه های مختلفی باعث شده است كه انسانها به پیشگویی درباره رویدادهایی بپردازند كه در آینده دور یا نزدیك واقع می شوند.

پیامبر گرامی اسلام (ص) از همان سالهای آغازین بعثت خود براساس دانش ماورایی خود به پیشگویی رویدادهای مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی كه در آینده های دور و نزدیك در جامعه اسلامی روی خواهد داد می پرداختند.

مؤلفان اسلامی مجموعه روایتهایی را كه به ویژه از پیامبر اسلام(ص) در زمینه حوادث مختلف اجتماعی، سیاسی وارد شده بود در كتابهایی كه معمولاً با عناوینی همچون علامات المهدی، علامات مهدی آخرالزمان، علائم الظهور، أشراط الساعة، علامات الساعة، علامات یوم القیامه، الفتن2، الملاحم3، الفتن و المحن، الفتن والملاحم و...نامیده می شده است جمع آوری كرده اند.

منبع: پیش گویی های آخر الزمان

پس از این به معرفی کتاب هایی می پردازیم که با عناوین یاد شده از مجموعه آثار دانشمندان اسلامی به چشم می خورد:( آخر الزمان در آیینه روایات، امام مهدی و روز موعود، چشم اندازی از حکومت(عج)، عصر ظهور و پیشگویی های آخرالزمان...)

شمایل سیرت دینی

مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ در برابر خداوند و جلال خداوند، فروتن است، ‌همچون عقاب، به هنگامی كه بال خویش فرو گشاید و سر به زیر انداخته، از اوج آسمان فرو د آید. مهدی، در برابر جلال خداوند انسان خاشع و فروتن است. خدا و عظمت خدا، در وجود او متجلی است، و همه‌ی هستی او را در خود فرو برده است ومهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ ، عادل است و خجسته و پاكیزه. او ذرّه‌ای از حق را فرو نگذارد. خداوند دین اسلام را به دست او عزیز گرداند... مهدی، همواره بیم خداوند را به دل دارد، و به مقام تقرّبی كه نزد خدا دارد مغرور نشود. او به دنیا دل نبدد، و سنگی روی سنگ نگذارد. در حكومت او، به احدی بدی نرسد، مگر آنجا كه حدّ خدایی جاری گردد.

شمایل سیرت انقلابی

مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ ، حقّ هر حقداری را بگیرد و به او دهد؛ حتی اگر حق كسی زیر دندان دیگری باشد، از زیر دندان انسان متجاوز و غاصب بیرون كشد، و به صاحب حق باز گرداند چون مهدی قیام كند، جزیه برداشته شود، و غیر مسلمانی نماند. او مردم را با شمشیر به دین خدا دعوت كند، هر كس نپذیرد گردن زند، و هر كس را سركشی كند، خرد سازد. مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ ، وارد شهر كوفه شود، و هر منافق و شك باوری را بكشد، و كاخ‌ها را ویران سازد، و ارتش مستقر در آنجا را از دم تیغ بگذراند. اینچنین، ظَلَمَه و اعوان ظلمه را بی‌دریغ بكشد، تا خدا راضی شود و خشنود گردد مهدی، مانع الزّكاه را بكشد زانی مُحْصِن را نیز بدون طلب شاهد رَجْم كند.

شمایل سیرت مالی

همه‌ی اموال جهان، در نزد مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ گرد آید، آنچه در دل زمین است و آنچه بر روی زمین. آنگاه مهدی به مردمان بگوید: بیایید! و این اموال را بگیرید! اینها همان چیزهایی است كه برای به دست آوردن آنها، قطع رَحِم كردید و خویشان خود را رنجاندید، خون‌های بناحق ریختید، و مرتكب گناهان شدید. بیایید و بگیرید پس دست به عطا گشاید، چنان كه تا آن روز كسی آنچنان بخشش اموال نكرده باشد در زمان مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ ، زمین محصول بسیار دهد، و مال و خواسته همی خرمن شود. هر كس نزد مهدی آید و گوید: به من مالی ده، مهدی بی‌درنگ بگوید: بگیر، مهدی اموال را، به صورت مساوی، میان همگان تقسیم كند و كسی را بر كسی امتیاز ندهد.

کتاب های پیشینیان در آیین زرتشتی

کتاب های زرتشت عبارت اند از: کتاب اوستا، زند، جاماسب نامه،داتمدتان دینیک، زرتشت نامه در دنیا زرتشت موعودهایی معرفی شده اند که نام آنها را سوشیانت می نامند این موعودها سه تن بودند که مهم ترین آنان آخرین ایشان است و او «سوشیانت پیروزگر»خوانده شده است و این سوشیانت همان موعود است سوشیانت مَزدیسنان به منزله ى كریشناى بَرَهمنان، بوداى پنجم بودائیان، مسیح یهودیان فارقلیط عیسویان و مهدى مسلمانان است در هر روزگار و در میان هر قومی که سخن از موعود رفته است به تعبیر ها و نام های متعارف در میان همان قوم بوده است و منظور از همه آن ها موعود آخر الزمان است و آن موعود مهدی موعود است.

عنوان کتاب، خورشید مغرب
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: سه شنبه 23 اسفند 1390 10:53 ق.ظ